Komparacija kvaliteta prikaza moždanog udara između T2 uravnotežene sekvence obrnutog oporavka sa supresijom vode i T2 uravnotežene sekvence
DOI:
https://doi.org/10.48026/issn.26373297.2022.13.1.2Keywords:
MRI, cerebrovaskularni inzult, T2 FLAIR, T2, intenzitet signala MRIAbstract
Moždani udar ili cerebrovaskularni inzult (CVI) je u današnje vrijeme jedan od glavnih uzroka smrtnosti i invaliditeta u svijetu. Veoma značajnu ulogu u dijagnostici CVI-a zauzima magnetna rezonanca (MR), koja se ogleda u mogućnosti klasifikacije i otkrivanju patofiziologije kako bi se pravovremeno i brzo postupilo sa terapijskim tretmanom ukoliko je došlo do pojave CVI-a.Ciljevi: Uporediti kvalitet prikaza CVI-a između T2 FLAIR i T2 sekvence, utvrditi utjecaj lokalizacije CVI-a na intenzitet signala, utvrditi utjecaj vremena pojave CVI-a na intenzitet signala. Utvrditi smo kategorije pacijenata kod kojih najčešće nastaje CVI, kao i korelaciju između uputne i definitivne dijagnoze.
Metode istraživanja: Istraživanje je dizajnirano kao retrospektivna deskriptivna studija. Rad je realiziran u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu, na Klinici za radiologiju. U studiju je uključeno 50 pacijenata kod kojih MR nalaz ukazuje na prisustvo CVI-a. Ispitivanje je obavljeno na MRI jedinicama jačine 1.5 i 3.0 T.
Rezultati: Od ukupnog broja pacijenata 50 (100%), 32 su muškog pola (64%), a 18 (36%) ženskog pola. CVI je najčešće bio prisutan kod pacijenata muškog pola u grupi od 61-70 godine, dok je kod pacijenata ženskog pola najčešće bio prisutan u grupi od 71-80 godine. 52% pacijenata je imalo jedan od faktora rizika za nastanka CVI-a, HTA je bila prisutna kod 28% pacijenata a DM kod 22% pacijenata. T2 FLAIR sekvenca je imala veće vrijednosti intenziteta signala na lateralnom rubu CVI-a, dok je T2 sekvenca imala veće vrijednosti u centru i prednjem rubu CVI-a. T2 FLAIR sekvenca je imala veći intenzitet signala na lokacijama: thalamus, mesencephalon, okcipitalno kortikalno subkortikalno i područje kapsule interne. T2 sekvenca je imala veći intenzitet signala lokacijama: medula oblongata, parieto okcipitalno kortikalno subkortikalno, frontoparietalno paraventrikularno, parietalno kortikalno subkortikalno, frontoparietalno kortikalno subkortikalno, cerebelum i pons. Najčešća uputna dijagnoza je bila CVI.
Zaključak: T2 FLAIR sekvenca je senzitivnija kod prikaza akutnog i subakutnog CVI-a. T2 sekvenca je senzitivnija kod prikaza hroničnog CVI-a, čime radna hipoteza u ovom slučaju nije u potpunosti dokazana.
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Copyright (c) 2022 Armin Papracanin
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Copyright & licensing:
This journal provides immediate open access to its content under the Creative Commons CC BY 4.0 license. Authors who publish with this journal retain all copyrights and agree to the terms of the above-mentioned CC license.